Kościoły Stacyjne Częstochowy – Wielki Post i Oktawa Wielkanocna 2024

Od starożytności w Rzymie istniała tradycja pielgrzymowania do kościołów miasta Rzymu w poszczególne dni Wielkiego Postu i Oktawy Wielkanocy. Tradycja ta związana z liturgią stacyjną pod przewodnictwem papieża odnowiona w XX wieku w Rzymie, od kilku lat jest przeszczepiana także do polskich diecezji. W Łodzi, Warszawie, Krakowie a od kilku lat także w Częstochowie wierni zaproszeni są do podjęcia pielgrzymowania do poszczególnych kościołów na terenie miasta, aby uczestniczyć w Mszy Świętej.

Także w tym roku wszyscy wierni są zaproszeni, by podjąć to pielgrzymowanie, jako szczególne duchowe przeżycie Wielkiego Postu. Każdego dnia okresu Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego oraz Oktawy Wielkanocy jeden kościół miasta Częstochowy stanie się stacją szczególnej modlitwy za Kościół Częstochowski. Zapraszamy wszystkich wiernych miasta Częstochowy, szczególnie członków ruchów, stowarzyszeń i bractw do włączenia się w to dzieło modlitwy.

W tym roku inicjatywa Kościołów stacyjnych staje się okazją do szczególnej modlitwy w następujących intencjach:
– o dobre przygotowanie i przeżycie Nawiedzenia Matki Bożej Częstochowskiej w naszej archidiecezji
– o owoce misji i rekolekcji przed Nawiedzeniem Matki Bożej w naszej archidiecezji
– o nowe powołania kapłańskie
– o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie
– o pokój w naszej Ojczyźnie